Falcon Champions

FHSAA Regional Champions:
2012 Wrestling – Class 1A-Region 2

FHSAA Regional Runner Ups:
2013 Volleyball – Class 5A-Region 2
2012 Girls Golf – Class 1A-Region 3
2012 Volleyball – Class 5A-Region 4

FHSAA District Champions:
2017 Boys Tennis – Class 2A-District 8
2016 Volleyball – Class 6A-District 8
2014 Boys Tennis – Class 2A-District 8
2014 Girls Tennis – Class 2A-District 8
2013 Volleyball – Class 5A-District 8
2013 Girls Golf – Class 2A-District 13
2012 Wrestling – Class 1A-District 8
2012 Softball – Class 5A-District 8
2012 Girls Golf – Class 1A-District 9
2012 Boys Soccer – Class 3A-District 8
2011 Girls Golf – Class 1A-District 9

FHSAA District Runner Ups:
2017 Girls Tennis – Class 2A-District 8
2016 Girls Golf – Class 2A-District 13
2015 Volleyball – Class 5A-District 8
2015 Girls Golf – Class 2A-District 13
2014 Volleyball – Class 5A-District 8
2014 Girls Golf – Class 2A-District 13
2013 Wrestling – Class 2A-District 9
2012 Football – Class 5A-District 6 (Tie with ZHS and AHS)
2012 Boys Golf – Class 1A-District 9
2012 Volleyball – Class 5A-District 8
2011 Football – Class 5A-District 6
2011 Boys Golf – Class 1A-District 9

Sunshine Athletic Conference Champions:
2013 Wrestling
2012 Wrestling

Individual FHSAA State Placers:
2015 Weightlifting – Class 1A – Jamal Brooks – 5th – 199 Pounds
2014 Weightlifting – Class 1A – Davion Sutton – 5th – 199 Pounds
2014 Weightlifting – Class 1A – Josh Ortiz – 6th – 119 Pounds
2014 Wrestling – Class 2A – Nicco Lightfoot – 3rd – 182 Pounds
2014 Wrestling – Class 2A – Andrew Scherer – 4th – 160 Pounds
2014 Wrestling – Class 2A – Cole Manion – 5th – 120 Pounds
2013 Swimming – Class 2A – William Haas – 9th – 100 Yard Back
2013 Wrestling – Class 1A – Colin Hahn – 2nd – 182 Pounds
2013 Wrestling – Class 1A – Nicco Lightfoot – 4th – 170 Pounds
2013 Wrestling – Class 1A – Andrew Scherer – 4th – 145 Pounds
2013 Wrestling – Class 1A – Kelly Meus – 6th – 285 Pounds
2012 Wrestling – Class 1A – Mike Hahn – 2nd – 220 Pounds
2012 Wrestling – Class 1A – Troy Reed – 4th – 113 Pounds
2012 Wrestling – Class 1A – Sean Speer – 4th – 120 Pounds
2012 Boys Track & Field – Class 5A – James Bullock – 8th – High Jump
2011 Boys Golf – Class 1A – Austin Padova – T-6th
2011 Wrestling – Class 1A – Mike Hahn – 4th – 215 Pounds

West Sunshine Athletic Conference Athletes of the Year:
2017 Girl Tennis Athlete of the Year – Kirbea Harrell
2017 Girls Field Event Athlete of the Year – Lindsey Christianson
2017 Wrestler of the Year – Cole Coyne
2016 Boys Diver of the Year – Jerry Lagos